Panerai Luminor Venticinque 44mm PAM 02025
1 in stock
Categories: , Tag:
The Panerai Luminor Venticinque PAM02025 is a landmark timepiece created to celebrate the 25th anniversary of the global Paneristi community, a group of the most passionate collectors of the Italian brand . Limited to just 1,000 pieces worldwide, this 44mm watch is the first to successfully merge the iconic Luminor platform with a dial and case finish typically reserved for the vintage-inspired Radiomir collection, creating a unique hybrid that is highly sought after by collectors . The highlight is the Brunito steel case . This surface treatment gives the stainless steel a distressed, dark grey, almost “weathered” finish that is entirely unique to Panerai; it eliminates the glare of polished metal and gives the watch the character of a well-worn tool, promising to develop an even richer patina over time .
BrandPanerai
Model
ReferencePAM02025
MovementManual Winding
Case Material
Band Material
Size
Dial Color
BezelSteel
CrystalSapphire
PapersYes
BoxYes
Year2026
ConditionPreowned
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Panerai Luminor Venticinque 44mm PAM 02025”